Octavio Paz (1914 ? 1998)

Octavio Paz (1914 ? 1998)
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

wycieczka-do-japonii-1Octavo Paz był meksykańskim dziennikarzem, krytykiem, eseistą i w końcu poetą. Za swoją twórczość został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 1990 roku. W latach 1945 ? 1968 pracował w służbie dyplomatycznej Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. W jego twórczości można odnaleźć wpływy marksizmu, surrealizmu i mitologii Azteków. Najważniejszymi dziełami w jego twórczości były zbiory poezji: Dziki księżyc, Człowieczy korzeń, Salamandra, Małpa gramatyczna.

Carlos Fuentes

Carlom Fuentes (urodzony w 1928 roku) jest meksykańskim pisarzem, eseistą, dramaturgiem i publicystą. Jest jednym z najwybitniejszych autorów piszących w języku hiszpańskim i ?żelaznym? kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. Dzięki niemu nastała moda na literaturę iberoamerykańską.
Dorastał w miastach obydwu Ameryk, gdyż jego ojciec był meksykańskim dyplomatą, więc rodzina często się przeprowadzała. Sam, gdy dorósł poszedł w ślady ojca i pełnił funkcję meksykańskiego ambasadora we
Francji.
Na arenie międzynarodowej zaistniał jako pisarz wydaną w 1962 roku Śmiercią Artemia Cruz. W swoich utworach porusza sprawy bliskie każdemu Meksykaninowi a więc historii i tożsamości meksykańskiej, w wielu pojawia się wątek rewolucji meksykańskiej.

Guillermo del Toro

Guillermo del Toro urodził się w 1964 roku w Guadalajarze i ukończył tutejszą uczelnię. Początkowo pracował dla Dicka Smitha (zdobywcy Oscara), który jest specjalistą od makijażu filmowego i efektów specjalnych, a potem założył własną firmę pod nazwą Nekropolis pracującą w tych dziedzinach sztuki filmowej. Na początku swojej kariery filmowej wyprodukował i wyreżyserował dla rodzimej meksykańskiej telewizji wiele odcinków popularnych seriali a w wieku 21 lat wyprodukował pierwszy swój film fabularny.
Jest laureatem dziewięciu meksykańskich nagród filmowych a także nagrody krytyków na festiwalu w Cannes (1992). Od tego czasu stał się bardzo popularnym i poszukiwanym reżyserem. Stał się specjalistą od horrorów a jego najsłynniejsze filmy to: Mutant, Cronos, Kręgosłup diabła, Blade: wieczny łowca, Hellboy, Labirynt Fauna.

Nasze pozostałe wpisy o turystyce:

Slowa kluczowe: trioxygen 5, Gniewiński portal, Tynk silikonowy Lakma, tanie taxi legnica, CPE Gliwice, złomowanie auta tarnobrzeg, baront schody, rozstępy biceps, zerwany triceps, przesłony wodoszczelne, Porównanie 2016 technorattan kontra polipropylen

About author

Related Articles